Haberler

Dünden Bugüne İnternet

1972 yılında Amerika’da başlayan internet serüveninin dünyada bu kadar önemli bir yere sahip olacağını o zamanlar kimse tahmin etmemişti. İlk zamanlarda sadece basit işlemler için kullanılan internet, 2000’li yıllarla birlikte hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmeye başladı ve o yıllarda dünya genelinde 361 milyon olan internet kullanıcı sayısı bugün milyarlara ulaştı. 

1992 yılında Türkiye’de ilk kez kullanılmaya başlanan internet o zamanlar sadece üniversite, kamu kurumları ve benzeri kurumların iletişimini sağlamak için kullanılıyordu. 2000’li yıllarda özellikle Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya ağlarının kurulmasıyla bugün neredeyse hayata yön verir hale geldi. 2007 yılında Wi-Fi özelliği olan telefonların çıkmasıyla ise internet kullanımı daha da yaygınlaştı ve mobil internet teknolojide bir dönüm noktası oldu. Daha sonraki yıllarda dijital pazarlama sektörünün gelişmesiyle iş hayatına da yön vermeye başladı. 

 

20 yıl önce e-posta göndermek bile bir mucize sayılırken internet bugün iletişimden ekonomiye, hayatın her alanında etkisini arttırarak yerini korumaya devam ediyor. 2000’lerde sadece iki kaynak arasında bağlantı kurmayı sağlayan internet, bugün milyarları birbirine bağlayan bir sisteme dönüştü. Sonuç olarak, internet kavramının ilk ortaya atıldığı günden itibaren geçirdiği evrim kimsenin tahmin edemeyeceği boyutlara ulaşmış bulunuyor. Bugün sağlık, eğitim, iletişim, ekonomi ve eğlence gibi birçok farklı sektörün temelini internet oluşturuyor ve dünya artık internet üzerinden dönüyor. Her gün yepyeni uygulamalar ve teknolojiler internet sayesinde hayatın bir parçası haline geliyor. 

İnternet senin de hayatının ayrılmaz bir parçasıysa ve bu sene de en kullanıcı dostu uygulamaların hangileri olduğunu ilk öğrenen olmak istiyorsan prestijli Altın Örümcek Ödülleri’ne kavuşmayı bekleyen uygulamaları inceleyebilirsin. Bu heyecana ortak olmak için Altın Örümcek’i takip edebilirsin!