Haberler

Yeni Nesil Tasarım Trendleri

Tasarım trendleri her alanda teknolojik yeniliklerden etkilenir ve dünyayı etkisi altına alan güncel gelişmeler ışığında değişerek şekillenir. Her sene değişen eğilimlerde kullanıcıların beklentileri ve istekleri belirleyicidir. Web sayfalarının tasarımı, içerik üretimi ve grafik tasarım alanlarında da eğilimlerin etkisini gözlemlemek mümkündür. Bu eğilimlere uygun tasarımlar, dijitalleşmenin hakim olduğu tüm sektörlerde etkileşimi ve verimi artırır.

Kullanıcı Deneyimini Önceleyen Bir Web Sitesi

İnternet teknolojileri, dijital pazarlama ve iletişim alanlarında etkin firmalar, değişen web tasarım trendlerini yakından takip eder. Bu trendler ortaya çıktıkları dönemin dinamiklerinden bağımsız düşünülemez. Bir web tasarımının başarılı olması, herkes tarafından kolayca kullanılabilmesiyle doğru orantılıdır. Peki, bu ne demektir? Estetik açıdan görsel bütünlük sunan bir tasarım önemlidir. Ancak kullanıcının da açtığı sayfada nereye, nasıl tıklayacağını hızlı bir şekilde görmesi gerekir. Ayrıca web sitelerinden duyma ve görme engelli bireylerin de yararlanması beklenir. Bu bağlamda bir site tasarlarken güncel tasarım trendleriyle birlikte kullanıcı deneyimi de ilk sırada yer almalıdır.

Yaşadığın Çağın Trendlerini Yakala

2020 yılında asimetrik düzene sahip site tasarımları ilgi görürken, 2021 yılına ait yeni nesil tasarım trendlerinde görselleri alt metin ve hareketli grafiklerle desteklemen beklenir. İnternet sitelerinde kullanım kolaylığı sunan karanlık mod, son yıllarda tasarımlarda sıklıkla yer alan bir seçenektir. Tasarımını öne çıkaran karanlık modu, çeşitli sanatsal görsellerle desteklediğinde web siten kullanıcılar için oldukça ilgi çekici hale gelir. Minimalist çizgilerin hakim olduğu web sitelerinde illüstrasyonlar da kullanıcıları pozitif yönde etkiler. Siteye özel karakter tasarımları, dinamik bir deneyim yaratır.

Karmaşık Konuları Basitleştiren Ögeler

Trend olan bir diğer tasarım ögesi ise web sitelerinde ses unsurunun kullanılmasıdır. Bilgiye ulaşmak için farklı sosyal medya mecraları ve podcast’ler aracılığıyla dinlemeyi tercih eden kullanıcıların sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Ses unsuruna ek olarak video kullanımı da karmaşık görünen konuların daha kolay anlaşılmasını sağlar. Verileri görselleştirme ve infografikler, web sitelerindeki yoğun metinsel bilgileri sadeleştirerek kullanıcıya pratik bir şekilde aktarır.